Gra przygodowa Time Stories - które scenariusze warto kupić?
Spis treści:
Zupełnie inaczej jest w przypadku przygodowej gry T.I.M.E Stories, która jest ciekawym połączeniem planszówki z grą RPG. Jak grać? Które scenariusze kupić? Czy warto?
Gra przygodowa T.I.M.E Stories – informacje podstawowe
Gra T.I.M.E Stories jest ciekawą hybrydą planszówki z bardzo rozbudowaną fabularnie grą RPG. To gra kooperacyjna, która zapewnia gotowy, niezwykle szczegółowy i bogaty scenariusz, dzięki któremu drużyna może zrealizować określoną liczbę sesji. Każdy z graczy wciela się w konkretną postać o określonych zdolnościach i osobowości, co stwarza szerokie pole do popisu przy odgrywaniu poszczególnych kwestii i zadań.
- I.M.E Stories to gra dla 2 do 4 osób.
- Minimalny wiek graczy to 14 lat.
- Jedno posiedzenie przy grze jest szacowane na około 2 godziny, a jeden scenariusz zapewnia na ogół możliwość wykonania dwóch do trzech takich posiedzeń. Łączny szacunkowy czas przejścia całego scenariusza to więc od 4 do 6 godzin.
- Gra jest sprzedawana w postaci bazowej, do której następnie można dokupić kolejne scenariusze lub skorzystać z kreatora scenariuszy.
T.I.M.E Stories – fabuła gry
W przypadku tej konkretnej gry to właśnie fabuła pełni kluczową rolę. Gracze wcielają się w role agentów tajnej organizacji T.I.M.E, która umożliwia podróżowanie w czasie i przestrzeni (także do światów alternatywnych) za pomocą przenoszenia umysłu do ciał osób faktycznie żyjących w danym momencie. Organizacja ma na celu wykonywanie określonych zadań w różnych momentach w historii świata, co ma zapobiec powstaniu paradoksu czasowego w przyszłości, który mógłby zagrozić przyszłości i teraźniejszości.
W podstawowej wersji gry do dyspozycji graczy został oddany atrakcyjny scenariusz Asylum, który przenosi graczy do Paryża roku 1921. Gracze wcielają się umysłami w ciała określonych postaci. Mogą komunikować się ze sobą mentalnie, współpracować przy wykonywaniu zadań i pokonywaniu trudności.
Tym, co różni grę T.I.M.E Stories od typowej gry RPG jest fakt, że jest ona wyposażona w planszę i liczne dodatki (jak żetony czy kostki), a przy tym w samej zabawie biorą udział wszyscy gracze.
Nie ma tu mistrza gry, nikt nie musi przygotowywać się godzinami do sesji, bo gracze otrzymują gotowy, dopracowany i bardzo ciekawy scenariusz do rozegrania. To świetna gra dla tych, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na gruncie rozgrywek RPG.
Polecane gry planszowe
T.I.M.E Stories – dodatki
Choć czysto teoretycznie jeden scenariusz gry T.I.M.E Stories można rozgrywać wielokrotnie, to w praktyce większość graczy prędzej czy później zapragnie odmiany i nowych przygód. Właśnie z tego powodu powstały interesujące dodatki, które oferują kolejne, równie bogate fabularnie scenariusze, jak ten, który znaleźć można w podstawowej edycji gry. Dodatki nie są samodzielnymi grami (nie zawierają planszy, pionków itp.), ale są w pełni kompatybilne z edycją podstawową. Na chwilę obecną jest ich kilka:
- I.M.E Stories: Sprawa Marcy – to pierwszy dodatek do gry T.I.M.E Stories. Dodatek oferuje nowy scenariusz, który przenosi graczy do małego miasteczka w Ameryce Północnej roku 1992. Celem graczy jest uratowanie tytułowej Marcy, ale na ich drodze stanie wiele trudności i przeciwieństw losu.
- I.M.E Stories: Proroctwo Smoków – drugi z dodatków do gry T.I.M.E Stories. Dodatek oferuje zupełnie nowy, intrygujący scenariusz, który przeniesie graczy do świata równoległego, który przywodzi na myśl średniowieczną rzeczywistość, w której występuje magia.
- I.M.E Stories: Tajemnica Maski – trzeci z dodatków do gry T.I.M.E Stories. Dodatek oferuje nowy, bogaty pod względem fabularnym, scenariusz, który przenosi graczy do starożytnego Egiptu, a dokładniej do roku 1146 p. n. e.
- I.M.E Stories: Wyprawa Endurance – czwarty dodatek do gry T.I.M.E Stories. To rozszerzenie zawiera zupełnie nowy scenariusz, który przenosi graczy na mroźne tereny Antarktydy roku 1914.
- I.M.E Stories: Światło wiary – piąty dodatek do gry T.I.M.E Stories, który przenosi graczy do roku 1419, czyli do czasów, gdy rekonkwista w Hiszpanii dobiega końca. Celem jest odbycie misji dyplomatycznej zleconej przez samego papieża. Dodatek wprowadza także pewną nowość w samej mechanice – gracze muszą nie tylko zmierzyć się z wyzwaniami i upływem czasu, ale też podejmować dramatyczne decyzje o moralnym charakterze.
T.I.M.E Stories – czy warto?
Gra T.I.M.E Stories oraz dodatkowe scenariusze nie należą do najtańszych, dlatego przed zakupem warto rozważyć wszelkie atuty i słabsze strony tej produkcji.
ZALETY
- Niezwykle ciekawa propozycja łącząca w sobie elementy gry planszowej, przygodowej i RPG.
- Dostępne są dodatki, a każdy z nich oferuje zupełnie nowy, bogaty i ciekawy scenariusz.
- Gra ma prostą i ciekawą mechanikę, a najnowsze dodatki wprowadzają dodatkowe elementy, które dodają rozgrywce bardziej dramatycznego charakteru (konieczność podejmowania trudnych decyzji).
- To dobra opcja dla osób, które nie mają stałej grupy do sesji RPG lub dopiero próbują swoich sił w rozgrywce tego typu.
- Do gry udostępniono kreator scenariuszy, co stwarza dodatkowe możliwości.
WADY
- Wysoka cena gry podstawowej i dodatków.
- Scenariusze po czasie mogą się znudzić. Podobnego znudzenia nie odczuwa się w grach RPG prowadzonych przy pomocy podręczników i przez doświadczonych mistrzów gry.
Gra T.I.M.E Stories ma dość prostą mechanikę i zawiera jasną instrukcję. Jej zasady nie są trudne, dlatego można polecić ją nawet tym, którzy nie mają żadnego doświadczenia w grach RPG. To dość ciekawa i wyróżniająca się propozycja na rynku gier planszowych RPG i z całą pewnością warto sięgnąć po nią z czystej ciekawości. Gra oferuje ciekawą fabułę i atrakcyjne scenariusze, a jej jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie.
Komentarze (0)